Przyczepy Eljasiewicz - strona główna*** SPRZEDAŻ *** WYPOŻYCZALNIA *** SERWIS *** NAPRAWA *** CZĘŚCI I AKCESORIA *** HAKI HOLOWNICZE *** FACHOWE PORADY *** RATY ***

Haki Holownicze

Od 1999 roku zajmujemy się sprzedażą oraz montażem haków holowniczych do samochodów osobowych i ciężarowych. W ofercie posiadamy haki holownicze producentów polskich i zagranicznych.

Haki holownicze - sprzedaż

Proponujemy Państwu haki holownicze i belki holownicze najwyższej jakości z wymaganymi certyfikatami oraz homologacją, firm takich jak:

Westfalia,
Brink (wcześniej Grupa THULE),
BOSAL,
GDW,
Auto-Hak Słupsk,
Steinhof,
Hakpol ImiołaHaki holownicze mogą być z kulą odkręcaną (kulę można zdemontować odkręcając śruby) oraz wypinane automatycznie (kulę można zdemontować bez użycia narzędzi). Haki holownicze automatycznie wypinane są niestety droższe, jednak zaprojektowane tak, aby po demontażu elementy mocujące były jak najmniej widoczne i nie psuły linii pojazdu. Do każdego modelu samochodu przewidziany jest inny hak holowniczy. Spowodowane jest to różnicą w budowie podwozia. Duże znaczenie ma rok produkcji pojazdu, ilość drzwi, typ nadwozia czy pochodzenie pojazdu (proszę pamiętać, że wersja amerykańska pojazdu może różnić się od wersji europejskiej). Wszelkich informacji dotyczących cen haków holowniczych, warunków technicznych oraz dostępności haka holowniczego do Państwa pojazdu udzielamy pod nr telefonu:
(85) 7 43 75 14.

Sprzedajemy także same końcówki haków holowniczych- nawet do samochodów sprowadzonych z USA. W ofercie uniwersalne kule haka z kołnierzem i gniazda do zaczepów oczkowych. Proszę pamiętać, iż prawidłowa a zarazem standartowa średnica kuli haka to 50mm, gdy wartość ta obniży się ponad 0,03mm, dla bezpieczeństwa własnego a także innych uczestników ruchu drogowego, należy kulę haka holowniczego wymienić!

Instalacje elektryczne

Zajmujemy się również instalacją wiązek elektrycznych, która jest ściśle związana z montażem haków holowniczych. Odpowiednio dobrana i zamontowana wiązka instalacyjna jest niezbędna, ponieważ odpowiada za prawidłowe działanie świateł w pojeździe po podłączeniu przyczepy. W większości samochodów stosuje się najprostszą, uniwersalną wiązkę elektryczną, u nas jest ona wliczona w cenę montażu haka. Jednak w wybranych autach konieczne jest zastosowanie modułu lub oryginalnej, indywidualnie dostosowanej instalacji. Największe znaczenie ma tu rok produkcji samochodu a także rodzaj świateł (żarówki zwykłe czy diodowe). W celu sprawdzenia jaki zestaw elektryczny będzie najodpowiedniejszy do Państwa pojazdu prosimy o kontakt telefoniczny lub bezpośredni w siedzibie firmy. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy wiązką 7-mio lub 13-sto pinową. Ta ostatnia zalecana jest przy ciąganiu przyczep kempingowych lub bagażników na rowery ponieważ w przypadku używania 7-mio stykowego zestawu elektrycznego stałe zasilanie przyczepy kempingowej (lodówka, oświetlenie wnętrza) nie jest możliwe podobnie jak podłączenie światła cofania. Gniazdo 13-pinowe zapewnia światło cofania w bagażniku lub w przyczepie (o ile są w nie wyposażone, należy sprawdzić czy jest zamontowana wtyczka 13pin). Oczywiście są adaptery zapewniające połączenie gniazda 13pin z wtyczką 7pin oraz wtyczki 13pin z gniazdem 7pin. Działać będą wszystkie światła gabarytowe (pozycyjne, stop, kierunki i p/mgła) poza dodatkowymi np. światłem cofania.

Montaż haków holowniczych

Ponieważ na polskich drogach zapanowała nieograniczona różnorodność wszelkich marek i modeli samochodów, aktualnie większość haków holowniczych dostępna jest po wcześniejszym zamówieniu. Hak holowniczy zamówiony danego dnia do godziny 1200 dociera do nas następnego dnia roboczego. Ponieważ sami nie zajmujemy się transportem prosimy o branie poprawki na kurierów oraz dostępność u producenta. Z uwagi na te czynniki decyzję o zakupie haka holowniczego warto przemyśleć wcześniej i nie zwlekać do ostatniej chwili.

Zwykle montaż haka holowniczego trwa ok 2 - 4 godzin. Dokładamy wszelkich starań by zamontowany hak wyglądał estetycznie, przy konieczności cięcia zderzaka (uwarunkowane jest to przez producenta samochodu lub typem haka) jest to zawsze możliwie najmniejsze wycięcie, w maksymalnie niewidocznym miejscu.

Jeśli zastanawiają się Państwo czy najpierw zakładać instalację LPG (gaz) czy też hak holowniczy to zdecydowanie lepiej jest zacząć od montażu haka holowniczego a dopiero później wstawić instalację gazową. Hak holowniczy jest ściśle dostosowany do modelu auta, sporadycznie może nawet dojść do sytuacji kiedy dostawiona instalacja gazowa uniemożliwia poprawne zamontowanie haka holowniczego. Aby uniknąć zwiększonych kosztów montażu haka holowniczego należy najpierw wstawić hak holowniczy a dopiero poźniej instalację LPG.

Wszelkich informacji o cenie i dostępności produktu udzielamy pod nr tel.:
(85) 7 437 514.
Jak zalegalizować hak holowniczy? Po zamontowaniu haka holowniczego należy wykonać dodatkowe badanie techniczne sprawdzające prawidłowość przystosowania pojazdu do ciągnięcia przyczepy (koszt badania technicznego ok. 35zł). Można tego dokonać jedynie w uprawnionej stacji kontroli pojazdów (np. tam, gdzie wykonujecie Państwo coroczne badanie techniczne auta), która wystawia zaświadczenie niezbędne do wydziału komunikacji. Na podstawie w/w zaświadczenia hak holowniczy wpisywany jest do dowodu rejestracyjnego samochodu.

Eljasiewicz S.C. tel.(85) 7 43 75 14 BIAŁYSTOK